KLUB CHOVATELŮ TERIÉRŮ
ANGLICKÝ TOY TERIÉR * AUSTRALSKÝ SILKY TERIÉR * AUSTRALSKÝ TERIÉR * BEDLINGTON TERIÉR * BORDER TERIÉR * ČESKÝ TERIÉR * DANDIE DINMONT TERIÉR * GLEN OF IMAAL TERIÉR * IRSKÝ SOFT COATED WHEATEN TERIÉR * IRSKÝ TERIÉR * JACK RUSSELL TERIÉR * JAPONSKÝ TERIÉR * KERNTERIÉR * KERRY BLUE TERIÉR * LAKELAND TERIÉR * MANCHESTER TERIÉR * NORFOLK TERIÉR * NORVIČ TERIÉR * PARSON RUSSELL TERIÉR * PATTERDALE TERIÉR * SEALYHAM TERIÉR * SKAJTERIÉR * SKOTSKÝ TERIÉR * TOY FOXTERIÉR * VELŠTERIÉR * WEST HIGHLAND WHITE TERIÉR
inzerce KCHT
komerční inzerce
ztráty a nálezy
Nový pilotní web
Přihláška do KCHT
Členské příspěvky
Základní informace
Historie
Organizační řád
Stanovy
Osobní údaje
Zařazení do chovu
Popisný svod
Doporučení ke krytí
Seznam chovných psů
Zdravotní vyšetření
Kluboví šampioni
Podmínky šampionátů
Klubové výstavy
Archiv
Zkouška Po výstřelu
Klubové zkoušky
Soutěž Nejlepší teriér
Seznam a popis
Fotogalerie
Archív
Zvláštní Zpravodaj
Články
Formuláře
Poradci chovu
Redakce
Výbor KCHT
Propagace
OdkazyAKTUALITY: Co nás čeká v Evropské unii?

Vstup do EU zasáhne do různých oblastí našeho života a samozřejmě se nevyhne ani majitelům psů. Zatím se zdá, že tvůrce evropských předpisů nejvíc zajímá oblast nákazová, tedy to, co se týká infekčních chorob, a zvláště pak tolik obávané vztekliny. Jsou státy, které už ji vůbec neznají a obávají se, že s uvolněným přechodem hranic turisté mimo psů, koček a fretek budou vozit ze své domoviny i vzteklinu.

Zatím jsme při cestě do zahraničí potřebovali potvrzení příslušné veterinární správy, které obsahovalo údaje o vakcinaci, o zdravotním stavu psa a o nákazové situaci v oblasti, z které pochází. Po vstupu do EU a jsou-li mé informace správné, bude příslušná vyhláška platit od července 2004, budeme nebo spíše naši psi budou potřebovat vlastní pas. V době, kdy tento článek píšu, se ví, jak by měly psí pasy vypadat, ví se, že by je měli vydávat veterináři, ale neví se, kdo je vytiskne. Vzhledem k tomu, že se bude jednat o státní zakázku, a na tu jsou jak známo předpisy hovořící o výběrovém řízení, není to situace nijak příjemná a chovatelé a majitelé psů ji asi nemohou nijak ovlivnit. Psí pas by měl vypadat přibližně jako současný mezinárodní očkovací průkaz. Měly by v něm být uvedeny základní informace o psovi, tedy plemeno, pohlaví, datum vrhu, výška, barva, typ srsti a také tetovací číslo nebo číslo čipu. Prostor bude i pro údaje o majiteli psa. V pasu budou rubriky týkající se povinné vakcinace a také jedna rubrika hovořící o titru protilátek na vzteklinu.

Majitele psů samozřejmě zajímá, jak že to bude s tetováním a čipováním. Směrnice EU, která cestování se psy (ale také fretkami a kočkami) upravuje, říká, že po dobu následujících osmi let bude uznáváno tetování (pokud bude čitelné) a čipování. Orientačně řečeno je čip malá trubička, která se vpravuje speciální injekční stříkačkou pod kůži psa. Čip obsahuje kód, který je možné přečíst příslušným čtecím zařízením. Funguje to podobně jako čárový kód na zboží v samoobsluhách. Pokud bude zvíře, se kterým chceme cestovat po zemích EU, označeno čipem, musí jít o čip odpovídající tak zvané isonormě. To je v podstatě údaj hovořící o vlnové délce, na které čip vysílá své údaje. V praxi to znamená, že dochází k určitému sjednocení a že by v budoucnu nemělo docházet k situacím, kdy je sice zvíře čipováno, ale čtečka, kterou máme k dispozici, číslo čipu nepřečte, neb pracuje s jinou vlnovou délkou. V rámci EU budou platné isonormy dvě a ten, kdo si nechává svého psa čipovat, by si měl ověřit, že veterinář použil opravdu požadovaný typ čipu.

Velké problémy nám může způsobit údaj požadovaný v rubrice hovořící o titru protilátek proti vzteklině. Uvedené vyšetření bude požadováno v okamžiku, kdy pes (kočka, fretka) bude vstupovat na území EU z tak zvaných třetích států. Myšleny tím jsou země, které zatím členem EU nejsou a nebudou. Zda se to bude týkat úplně všech těchto států nebo jen některých z nich, zatím směrnice neřeší. Je ale slibováno, že než vstoupí v platnost (VII/2004), bude seznam k dispozici. Celá záležitost má ještě další úskalí. Stanovení titru protilátek na vzteklinu je specializované vyšetření, která v rámci naší republiky bude pravděpodobně provádět pouze Státní veterinární ústav ve Vratislavicích. Vyšetření bude podle citovaného předpisu muset splňovat následující podmínky.
– smí se provádět nejdříve 1 měsíc po provedené vakcinaci,
– musí být starší tří měsíců.

Možná si teď někdo říká, že jsou to zbytečné dohady, protože budeme v EU, a žádný problém tedy nemůže vzniknout. Skutečnost je jiná. Vyjede-li někdo se svým psem např. na dovolenou do Bulharska nebo Rumunska, hranice při cestě ven přejede s psím pasem a bez problémů. Až se bude vracet, může zjistit, že na hranicích EU na něm budou chtít doklad o onom titru protilátek. A ten, kdo s tím nepočítá, si může neplánovaně prodloužit dovolenou o tři měsíce, tedy o dobu, po kterou bude čekat, než někdo požadované vyšetření provede a než uplyne předepsané tříměsíční období. Zatím se, jak už bylo napsáno, neví, kterých států se bude uvedený a nutno říci, že dost kostrbatý předpis týkat. Ten, kdo plánuje dovolenou se svým psem, by ale měl nad možnými problémy přemýšlet, a než vyjede někam k moři či do hor si ověřit, co je opravdu požadováno.

Vladimíra Tichá

AKTUALITY
Zaslat příspěvek

22.09.2020 
Pilotní web
pro zájemce

08.09.2020 
Vstupní listy ke stažení
KV Mladá Boleslav

04.09.2020 
Zpravodaj KCHT

26.08.2020 
Klubová MB
statistika

13.08.2020 
UPOZORNĚNÍ!
Uzávěrky výstav

12.08.2020 
Výsledky výstav

30.07.2020 
Platby v DogOffice
KV Mladá Boleslav

více...

© KCHT 1999 - 2017. Datum poslední aktualizace 28.9.2020, Tvorba webových stránek – AiVision, s.r.o.