KLUB CHOVATELŮ TERIÉRŮ
ANGLICKÝ TOY TERIÉR * AUSTRALSKÝ SILKY TERIÉR * AUSTRALSKÝ TERIÉR * BEDLINGTON TERIÉR * BORDER TERIÉR * ČESKÝ TERIÉR * DANDIE DINMONT TERIÉR * GLEN OF IMAAL TERIÉR * IRSKÝ SOFT COATED WHEATEN TERIÉR * IRSKÝ TERIÉR * JACK RUSSELL TERIÉR * JAPONSKÝ TERIÉR * KERNTERIÉR * KERRY BLUE TERIÉR * LAKELAND TERIÉR * MANCHESTER TERIÉR * NORFOLK TERIÉR * NORVIČ TERIÉR * PARSON RUSSELL TERIÉR * PATTERDALE TERIÉR * SEALYHAM TERIÉR * SKAJTERIÉR * SKOTSKÝ TERIÉR * TOY FOXTERIÉR * VELŠTERIÉR * WEST HIGHLAND WHITE TERIÉR
inzerce KCHT
komerční inzerce
ztráty a nálezy
Nový pilotní web
Přihláška do KCHT
Členské příspěvky
Základní informace
Historie
Organizační řád
Stanovy
Osobní údaje
Zařazení do chovu
Popisný svod
Doporučení ke krytí
Seznam chovných psů
Zdravotní vyšetření
Kluboví šampioni
Podmínky šampionátů
Klubové výstavy
Archiv
Zkouška Po výstřelu
Klubové zkoušky
Soutěž Nejlepší teriér
Seznam a popis
Fotogalerie
Archív
Zvláštní Zpravodaj
Články
Formuláře
Poradci chovu
Redakce
Výbor KCHT
Propagace
OdkazyAKTUALITY: Jack Russell a Parson Russell

Jack Russell teriéři, Parson Russell teriéři a změna chovných podmínek

 

Na podzim loňského roku se sešli majitelé , chovatelé a přátelé Jack Russell teriérů a Parson Russell teriérů. Akce to byla určitě zajímavá a krásná a mimo jiné z ní vyplynul i návrh na změnu podmínek pro zařazení do chovu. Jen pro upřesnění, obě plemena se zatím zařazují do chovu na základě výstavního ocenění, určitá omezení, stejně jako u řady dalších plemen, vyplývají z typu skusu, počtu zubů a kohoutkové výšky (viz. Organizační řád KCHT).  Změny, nad kterými se uvažovalo, se týkaly zavedení popisného svodu + zdravotních vyšetření na PRA a luxaci češky. Stanovy Klubu chovatelů teriérů říkají, že určení podmínek pro zařazení do chovu je v pravomoci výboru klubu. Náš klub se ale snaží respektovat práva a zodpovědnost chovatelů. Vzhledem k tomu, že zmíněného setkání se samozřejmě nemohli zúčastnit všichni, kterých se to týká, byl vypracován a rozeslán dotazník ( viz příloha), jehož účelem bylo zjistit, co si o případné změně myslí naši členové - chovatelé i řadoví majitelé obou plemen Výsledky celé akce jsou následující.

 

Bylo rozesláno 178 dotazníků, z toho 53 členům KCHT, u kterých je v databázi klubu uvedeno plemeno Jack Russell teriér a 125 členům, kteří uvádějí  Parson Russell teriéra. V několika případech chovají naši členové plemena obě.Odpovědi na položené otázky jsou uvedeny v následující tabulce.

 

 

plemeno

Počet odpovědí

zavedení popisného svodu

Vyšetření očí (PRA)

Vyšetření na luxaci češky

ano

ne

ano

ne

ano

ne

Jack Russell teriér

21

13

8

13

8

14

7

Parson Russell teriér

60

46

14

46

14

51

9

 

 

Z uvedeného vyplývá, že neodpovědělo víc než 50% dotázaných a  že tedy většina majitelů a chovatelů obou plemen nemá o navrhovanou změnu zájem. Chovné podmínku u obou plemen se tedy měnit nebudou.

 

Řada dotázaných se nespokojila jen s prostým ano nebo ne a připojila svoje názory. Několikrát zaznělo doporučení  zařadit do chovných podmínek zkoušku z loveckého výkonu, někteří chovatelé doporučovali zpřísnění požadavku na výstavní ocenění spočívající v povinnosti absolvovat více výstav a to výstav vššího typu. Přišly i dopisy, které mně velkou radost neudělaly. Nechápu, proč reakcí na položené otázky bylo vyhrožování soudem a urážky slušných chovatelů. Naopak přišly dopisy, které bylo příjemné číst, dopisy, v kterých se hovořilo o vyjímečné povaze, smyslu pro humor a skvostném charakteru parsonů a  jacků. Jsme prostě lidé různí a každý z nás hledá v chovu psů něco jiného.

 

V každém případě byla dotazníková akce zajímavá, hodně řekla o struktuře našeho chovu i typu chovatelů a určitě je třeba všem, kdo se jí zúčastnili, poděkovat.

 

Vladimíra Tichá

AKTUALITY
Zaslat příspěvek

09.11.2020 
Vánoční výstava a co dál
Vánoční výstava

02.11.2020 
Vánoční výstava
přihlašování uzavřeno

26.10.2020 
Členské příspěvky
až od 1.11.2020

22.09.2020 
Pilotní web
pro zájemce

08.09.2020 
Vstupní listy ke stažení
KV Mladá Boleslav

04.09.2020 
Zpravodaj KCHT

26.08.2020 
Klubová MB
statistika

více...

© KCHT 1999 - 2017. Datum poslední aktualizace 27.11.2020, Tvorba webových stránek – AiVision, s.r.o.