KLUB CHOVATELŮ TERIÉRŮ
ANGLICKÝ TOY TERIÉR * AUSTRALSKÝ SILKY TERIÉR * AUSTRALSKÝ TERIÉR * BEDLINGTON TERIÉR * BORDER TERIÉR * ČESKÝ TERIÉR * DANDIE DINMONT TERIÉR * GLEN OF IMAAL TERIÉR * IRSKÝ SOFT COATED WHEATEN TERIÉR * IRSKÝ TERIÉR * JACK RUSSELL TERIÉR * JAPONSKÝ TERIÉR * KERNTERIÉR * KERRY BLUE TERIÉR * LAKELAND TERIÉR * MANCHESTER TERIÉR * NORFOLK TERIÉR * NORVIČ TERIÉR * PARSON RUSSELL TERIÉR * PATTERDALE TERIÉR * SEALYHAM TERIÉR * SKAJTERIÉR * SKOTSKÝ TERIÉR * TOY FOXTERIÉR * VELŠTERIÉR * WEST HIGHLAND WHITE TERIÉR
inzerce KCHT
komerční inzerce
ztráty a nálezy
Nový pilotní web
Přihláška do KCHT
Členské příspěvky
Základní informace
Historie
Organizační řád
Stanovy
Osobní údaje
Zařazení do chovu
Popisný svod
Doporučení ke krytí
Seznam chovných psů
Zdravotní vyšetření
Kluboví šampioni
Podmínky šampionátů
Klubové výstavy
Archiv
Zkouška Po výstřelu
Klubové zkoušky
Soutěž Nejlepší teriér
Seznam a popis
Fotogalerie
Archív
Zvláštní Zpravodaj
Články
Formuláře
Poradci chovu
Redakce
Výbor KCHT
Propagace
OdkazyValašský dvojboj teriérů podruhé na Zlínsku, autor: Vladimír Hutěčka, 10. 10. 2016


Valašský dvojboj teriérů podruhé na Zlínsku

První říjnový víkend se pod patronací Klubu chovatelů foxteriérů a Klubu chovatelů teriéru a ve spolupráci s Okresním mysliveckým spolkem ve Zlíně uskutečnily dvoudenní zkoušky foxteriérů a dalších plemen teriérů. V sobotu 1. října 2016 se konaly Zkoušky k vyhledání, vyhánění a nahánění zvěře v honitbě LČR Malenovice II. V neděli 2. 10. 2016 se zúčastnění přesunuli do honitby MS Vrchovina Hvozdná, aby úspěšně složili Barvářské zkoušky honičů. Dvoudenní klání teriérů se zadáváním čekatelství českého šampionátu práce CACT a klubových šampionátů práce CT a CCT se na Zlínsku poprvé konalo v srpnu 2014. 
Příprava dvoudenní akce si vyžaduje mimo přímé organizace zkoušek v jednotlivých honitbách, také podporu v zajištění dostatečného počtu přihlášených psů. Byl jsem mile potěšen zájmem majitelů a vůdců, kteří neváhali obětovat především svůj volný čas a připravili a předvedli své svěřence na vrcholné kynologické akci výše zmíněných chovatelských klubů. Druhému ročníku se dostalo již ustáleného názvu, totiž„Valašský dvojboj teriérů“.

Zkoušky k vyhledání, vyhánění a nahánění zvěře 1. října 2016

V sobotu 1. 10. 2016 se uskutečnily, pod patronací Klub chovatelů foxteriérů, Klub chovatelů teriérů ve spolupráci s  OMS Zlín Zkoušky k vyhledávání, vyhánění a nahánění zvěře. Zkoušky se konaly v prostorách lesní honitby LČR Malenovice II v Karlovicích. Zázemím zkoušek se stala lovecká chata "Zámeček". Ke zkouškám nastoupilo celkem osmnáct psů a to třináct teriérů zastoupených plemeny (foxteriér hladkosrstý, foxteriér drsnosrstý, stafordšírský bulteriér, velšteriér a border teriér) a pět psů z dalších plemen (jezevčík standard drsnosrstý, slovenský kopov a německý křepelák).

Zkoušky posuzovali zkušení rozhodčí Jindřich Šimara, Radomír Vinklárek, Vratislav Dvořák, Jiří Jelínek, Zdeněk Šťastný a Ladislav Mucha pod vedením vrchního rozhodčího pana Josefa Bajčíka. Jméno pana Josefa Bajčíka je skutečným pojmem v kruzích přátel norníků. Je nestorem mezi chovateli foxteriérů i jezevčíků, majitelem chovatelské stanice Kinetik. Odchoval, vycvičil a předvedl na zkouškách nespočet vynikajících pracovních psů, co což mu patří velký dík. Jak sám při povídání po zkouškách zavzpomínal, tak svého prvního foxteriéra dostal již v roce 1947, ve svých osmi letech.  V klubu chovatelů foxteriérů vykonával později i funkci výcvikáře. Bylo mi ctí, že přijal moje pozvání.
Psi byli rozděleni dle vylosovaných čísel do tří samostatných pracovních skupin. Každá z dvojice rozhodčích posuzovala všechny disciplíny uvedených ve zkušebním řádu. ZVVZ jsou novým typem zkoušky lovecké upotřebitelnosti kladoucí důraz na odzkoušení psů zejména v jejich schopnostech zvěř vyhnat a nahnat z houštin na střelce. Druhá část zkoušky ověřuje základní dovednosti psů v poslušnosti. Výkony psů při práci v houštinách do jisté míry zvýhodňuje, mimo jejich umu, také štěstí na zvěř. 
Zkoušky úspěšně absolvovalo dvanáct teriérů a všech pět zástupců ostatních plemen. První místo na zkouškách obsadila fena border teriéra Angie z Dubnovského vrchu v I. ceně se ziskem maximálního počtu 108 bodů a tituly CACT, CCT a Klubový vítěz, majitele a vůdce Jana Peroutky. Druhá v pořadí v I. ceně, která se stala zároveň vítězkou klubových zkoušek foxteriérů, skončila se 103 body a tituly CACT, CT a Vítěz KZ fena foxteriéra hladkosrstého Cedra od Sezinského potoka, majitelky MVDr. Kateřiny Denerové a vůdce Jaroslava Blahuta. Třetí místo také v I. ceně a s uděleným titulem CACT získala fena stafordšírského teriéra Helen z Hambalek Bušín, majitele a vůdce Martina Malce.   
Poděkování za uspořádání zkoušek patří Ludvíku Vybíralovi a celému jeho týmu z LČR Malenovice II za přípravu občerstvení i pronájem honitby a sboru rozhodčích za korektní posuzování.
V sobotní podvečer proběhlo v kulturním domě v Karlovicích posezení všech účastníků, které po celý čas provázel velmi přátelský duch. Večer zpestřilo také kytarové vystoupení Jirky Jelínka. Zejména jeho veselé hanácké písničky nám zvedly už tak dobrou náladu.


Barvářské zkoušky honičů 2. října 2016

V neděli ráno zastihlo příjemné podzimní počasí účastníky Barvářských zkoušek honičů na tradičním místě ve Hvozdné. Tým pořadatelů MS Vrchovina Hvozdná pod vedením pana Štěpána Gavendy jsou kynologům již po mnohu let příznivě nakloněni. Honitba skýtá svým charakterem ideální podmínky k pořádání zkoušek a myslivecká chata Lovka je vynikajícím zázemím pro přítomné vůdce i koronu. 
Ke zkouškám ráno nastoupilo dvanáct psů a to deset teriérů (zástupci plemen border teriér, foxteriér hladkosrstý a stafordšírský teriér) a dva jezevčíci drsnosrstí standardní. Zkušený sbor rozhodčích pod vedením Dalibora Smékala posuzoval ve složení: Ing. Jaroslav Šarman, Ing. Pavel Zuzaník (práce na stopě a chování u kusu); Vladimír Blaha, Leopold Šenkeřík (odložení a vodění). Po rozlosování do skupin jsme se všichni hromadně přesunuli několik kilometrů dále, do prostoru konání zkoušek samotných v místní části „Na Větřáku“.
Hned zpočátku byly k vidění krásné vyzrálé práce na nepobarvených stopách. Psi předvedli vynikající výkony při dosledu kusu černé zvěře jako vodiči, jezevčík drsnosrstý Valda z Dolanské chalupy vykonal dosled volně (bez řemene), pes border teriéra Caryx Skamika předvedl práci hlasiče. I když byla v očích startujících vidět soutěživost a soustředěnost, přece jenom se našel i prostor i pro úsměv.  
Vítězkou zkoušek se ve vyrovnaném poli stala zaslouženě fena stafordšírského teriéra Helen z Hambalek Bušín (I. cena, 204 bodů, titul CACT), majitele a vůdce Martina Malce. Pouze věk odsunul na druhé místo fenu border teriéra Angie z Dubnovského vrchu (I. cena, 204 bodů, tituly CACT, CCT a Klubový vítěz), majitele a vůdce Jana Peroutky. Třetím v pořadí byl pes border teriéra Arx od Špidláku (I. cena, 186 bodů a titul R-CACT), majitele a vůdce Ing. Petra Pokoráka. Čtvrtým místem a vítězek klubových zkoušek foxteriérů se stal pes foxteriéra hladkosrstého Alf Lovcův šperk (I. cena, 176 bodů, tituly CACT, CT a Vítěz KZ), majitele a vůdce Barbory Vykysalové.
Celkovou vítězkou Valašského dvojboje teriérů 2016 se zcela po zásluze stala dvojice Angie z Dubnovského vrchu a Jan Peroutka, kteří jako jediní nepoznali nižší známku než čtyři.  
Závěrem bych rád poděkoval pořádajícímu MS Vrchovina Hvozdná za pronájem honitby i zajištění občerstvení, sponzoovi akce firmě Delikan za věcné ceny a svým přátelům jmenovitě Janu Martonimu, manželům Kučerovým, Leopoldovi Šenkeříkovi a Daliborovi Smékalovi za pomoc s přípravou akce. 

Ing. Vladimír Hutěčka
garant zkoušek


Galerie

ZVVZ: http://kynologiezlin.rajce.idnes.cz/Klubove_ZVVZ_foxterieru_a_terieru_01-10-2016/

BZH: http://kynologiezlin.rajce.idnes.cz/Klubove_barvarske_zkousky_foxterieru_a_terieru_Hvozdna_02-10-2016/
 

AKTUALITY
Zaslat příspěvek

22.09.2020 
Pilotní web
pro zájemce

08.09.2020 
Vstupní listy ke stažení
KV Mladá Boleslav

04.09.2020 
Zpravodaj KCHT

26.08.2020 
Klubová MB
statistika

13.08.2020 
UPOZORNĚNÍ!
Uzávěrky výstav

12.08.2020 
Výsledky výstav

30.07.2020 
Platby v DogOffice
KV Mladá Boleslav

více...

© KCHT 1999 - 2017. Datum poslední aktualizace 24.9.2020, Tvorba webových stránek – AiVision, s.r.o.