KLUB CHOVATELŮ TERIÉRŮ
ANGLICKÝ TOY TERIÉR * AUSTRALSKÝ SILKY TERIÉR * AUSTRALSKÝ TERIÉR * BEDLINGTON TERIÉR * BORDER TERIÉR * ČESKÝ TERIÉR * DANDIE DINMONT TERIÉR * GLEN OF IMAAL TERIÉR * IRSKÝ SOFT COATED WHEATEN TERIÉR * IRSKÝ TERIÉR * JACK RUSSELL TERIÉR * JAPONSKÝ TERIÉR * KERNTERIÉR * KERRY BLUE TERIÉR * LAKELAND TERIÉR * MANCHESTER TERIÉR * NORFOLK TERIÉR * NORVIČ TERIÉR * PARSON RUSSELL TERIÉR * PATTERDALE TERIÉR * SEALYHAM TERIÉR * SKAJTERIÉR * SKOTSKÝ TERIÉR * TOY FOXTERIÉR * VELŠTERIÉR * WEST HIGHLAND WHITE TERIÉR
inzerce KCHT
komerční inzerce
ztráty a nálezy
Nový pilotní web
Přihláška do KCHT
Členské příspěvky
Základní informace
Historie
Organizační řád
Stanovy
Osobní údaje
Zařazení do chovu
Popisný svod
Doporučení ke krytí
Seznam chovných psů
Zdravotní vyšetření
Kluboví šampioni
Podmínky šampionátů
Klubové výstavy
Archiv
Zkouška Po výstřelu
Klubové zkoušky
Soutěž Nejlepší teriér
Seznam a popis
Fotogalerie
Archív
Zvláštní Zpravodaj
Články
Formuláře
Poradci chovu
Redakce
Výbor KCHT
Propagace
OdkazyNové onemocnění borderteriérů, autor: Zbyněk Kubík, 22. 1. 2017


Nové onemocnění borderteriérů

Vážení chovatelé a přátelé borderteriérů,

v posledních letech se ve světě stává velkým tématem problém onemocnění borderteriérů, tzv. SPS  (Shaking Pup Syndrom ) - syndrom třesoucích se štěňat. U nás se o tomto onemocnění zatím přlíš nehovoří, myslím že ne každý chovatel a majitel borderů o něm ví. S prvními oficiálně přiznanými štěňaty v Polsku a na Slovensku jsem se rozhodl s tímto problémem seznámit širší chovatelskou veřejnost. Přesnější označení problému je SLEM ( Spongiformní leukoencephalomyelopathie ). Spongiformní - houbovitý, Leuko - bílý, Encefalo - mozek, Myelo - mícha.
Ve stručnosti o co se jedná. Vedení nervových vzruchů je vlastně převádění elektrických impulzů.
Nerv je v podstatě vodič. Toto onemocnění jsou zjednodušeně řečeno "zkraty" nervů, které jsou nedostatečně "izolované".
Nemoc se většinou začne projevovat, když se štěňata pokoušejí stavět na nohy a chodit, tzn. mezi 2. a 3. týdnem. Třesem a špatnou koordinací pohybu. A v tom vidím jeden z největších problémů. Nic netušící chovatel má radost z pěkných štěňat, má k nim silný emocionální vztah. Štěňata pak začnou mít takové problémy, že je opravdu srdcervoucí se na ně dívat. Některá videa jsem po pravdě ani nedokoukal. A teď se správně rozhodněte a nechte štěňata utratit. No, nechtěl bych se nikdy do této situace dostat!
Jedná se z největší pravděpodobností o autozomálně recesivní dědičnost, což znamená, že při spojení dvou přenašečů ( klinicky zdravých ) vznikne okolo 25 % postižených jedinců, 50% přenašečů, 25% zdravých ( i geneticky ). Je to vlastně stejný způsob dědění jako modrá barva.
Choroba pravděpodobně vznikla mutací ( poruchou při reproduci genetické informace ) a sleduje se od psa Scots Guardsman ( 1985 ), což byl docela populární plemeník. V evropském chovu je hlavně zastoupen přes syny Another Scot a zejména Double Scotch...Je celkem běžné, že v 9ti generačním rodokmenu se vyskytuje 6x, 7x, není vyjímkou že i častěji. Zajímavé je, že anglické pracovní linie SPS netrpí. Tam totiž Scots Guardsman není... Jako takovou "první pomoc" v chovu proto vidím spojovat
jedince, kteří minimálně opakují tohoto psa. První pomoc je důležitá, ale co dál??? Vědci hledají v genomu borderteriéra gen, který je za SPS zodpovědný. Bez naší pomoci ( vzorků genetického materiálu z postižených zvířat, jejich sourozenců a případně rodičů se neobejdou ). To znamená,
že naše doufání v záchranu - vyvinutí DNA testu je málo. Musíme se nebát o problému hovořit, přiznat postižené vrhy a dát k dispozici již zmíměný genetický materiál, bez kterého věda nedokáže borderům a nám, jejim chovatelům, pomoci.
Chovatelky obou výše zmíněných postižených vrhů ( Bush z Jirgalova Dvora x Kontra Fiery Lucifer a Artur z Jesence x Hana Dziekanowska Polana ) by nám všem měly být příkladem. Neobávají se, že poškodí své jméno. Jsem přesvědčený, že naopak získávají na důvěře a prospívají plemeni.
Všichni bychom si měli uvědomit jako ony, že ti co chtějí používat prokázané přenašeče v chovu a je jedno jestli je to pes nebo fena, by měli vědět, že budou ve spojení i s geneticky zdravým jedincem produkovat 50 % přenašečů !!! A za pár generací bychom mohli mít v populaci tento gen
mnohonásobně rozšířenější, pokud nebude k dispozici DNA test. Nechci strašit, jen apelovat ke zodpovědnosti....Zatajování by plemeno mohlo opravdu vážně poškodit. Rodokmeny by po letech stejně "zatajovače" usvědčily.


Zbyněk Kubík

AKTUALITY
Zaslat příspěvek

22.09.2020 
Pilotní web
pro zájemce

08.09.2020 
Vstupní listy ke stažení
KV Mladá Boleslav

04.09.2020 
Zpravodaj KCHT

26.08.2020 
Klubová MB
statistika

13.08.2020 
UPOZORNĚNÍ!
Uzávěrky výstav

12.08.2020 
Výsledky výstav

30.07.2020 
Platby v DogOffice
KV Mladá Boleslav

více...

© KCHT 1999 - 2017. Datum poslední aktualizace 28.9.2020, Tvorba webových stránek – AiVision, s.r.o.