KLUB CHOVATELŮ TERIÉRŮ
ANGLICKÝ TOY TERIÉR * AUSTRALSKÝ SILKY TERIÉR * AUSTRALSKÝ TERIÉR * BEDLINGTON TERIÉR * BORDER TERIÉR * ČESKÝ TERIÉR * DANDIE DINMONT TERIÉR * GLEN OF IMAAL TERIÉR * IRSKÝ SOFT COATED WHEATEN TERIÉR * IRSKÝ TERIÉR * JACK RUSSELL TERIÉR * JAPONSKÝ TERIÉR * KERNTERIÉR * KERRY BLUE TERIÉR * LAKELAND TERIÉR * MANCHESTER TERIÉR * NORFOLK TERIÉR * NORVIČ TERIÉR * PARSON RUSSELL TERIÉR * PATTERDALE TERIÉR * SEALYHAM TERIÉR * SKAJTERIÉR * SKOTSKÝ TERIÉR * TOY FOXTERIÉR * VELŠTERIÉR * WEST HIGHLAND WHITE TERIÉR
inzerce KCHT
komerční inzerce
ztráty a nálezy
Nový pilotní web
Přihláška do KCHT
Členské příspěvky
Základní informace
Historie
Organizační řád
Stanovy
Osobní údaje
Zařazení do chovu
Popisný svod
Doporučení ke krytí
Seznam chovných psů
Zdravotní vyšetření
Kluboví šampioni
Podmínky šampionátů
Klubové výstavy
Archiv
Zkouška Po výstřelu
Klubové zkoušky
Soutěž Nejlepší teriér
Seznam a popis
Fotogalerie
Archív
Zvláštní Zpravodaj
Články
Formuláře
Poradci chovu
Redakce
Výbor KCHT
Propagace
OdkazyAUSTRALSKÝ SILKY TERIÉR

Je blízký příbuzný australského teriéra, z něhož vznikl v Austrálii křížením s jorkšírským teriérem. Čilý, sympatický, veselý a velice pohyblivý, nikoli však nervní psík je vynikajícím společníkem. Dlouhá srst, vyžadující pravidelné česání, je světle stříbřitě modře zbarvena se světle tříslovými odznaky.

FCI-Standard N° 236

05.12.2012/EN

12.10.2013/CZ

AUSTRALSKÝ SILKY TERIÉR

(AUSTRALIAN SILKY TERRIER)

 

ZEMĚ PŮVODU: Austrálie

 

DATUM PUBLIKACE OFICIÁLNĚ PLATNÉHO STANDARDU: 8.10.2012.

 

VYUŽITÍ: Toy teriér / společenský pes.

 

KLASIFIKACE F.C.I.: Skupina 3 teriéři.

Sekce 4 Toy teriéři.

Bez pracovních zkoušek.

 

KRÁTKÝ VÝTAH Z HISTORIE: dvěma hlavními předky tohoto plemene byli především australský teriér a jorkšírský teriér. Během dvacátých let devatenáctého století byla do Anglie dovezena fena Broken coated teriéra modré barvy odchovaná v Tasmánii. V Anglii pak byla nakryta Dandy dinmont teriérem. Z tohoto spojení byla štěňata použita v dalším chovu panem Macarthurem Littlem z Londýna. Jeho úmyslem bylo získat hebkou hedvábnou srst. Později pan Little emigroval do Sydney v Austrálii a pokračoval v chovném programu za použití australských i jorkšírských teriérů. Jeho odchovy se rozšířily po australských koloniích. První standard plemene australský silky teriér byl poprvé sepsán na počátku dvacátého století.

 

CELKOVÝ VZHLED: pes je kompaktní, středně nízko posazený, střední délky, elegantní stavby těla, ale s dostatečnou substancí. Takže působí oprávněně dojmem, že je schopen ulovit a zabít nežádoucí hlodavce v domě. Dělená hladká a hedvábná srst působí pěstěným dojmem.

 

CHOVÁNÍ / TEMPERAMENT: musí projevovat charakteristické povahové vlastnosti teriérů, ztělesňuje horlivou ostražitost, činorodost, zdraví a harmonii. Je to odvážný a důstojný toyteriér, který je bezkonkurenční společník.

 

HLAVA: střední délky, poněkud kratší od špičky nosu k spojnici očí než od spojnice očí k týlnímu hrbolu. Hlava musí být silná a vyjadřovat povahu teriéra, mezi ušima je střední šířky.

 

LEBEČNÍ PARTIE:

Mozkovna: plochá, mezi očima není vyplněná, s jemnou hedvábnou chocholkou, která nespadá přes oči (dlouhá spadající srst na tlamě nebo lících se přísně postihuje).

Stop: vyznačený ale mírný.

 

OBLIČEJOVÁ PARTIE:

Nosní houba: černá.

Pysky: pevné a dobře přiléhající.

Čelisti / zuby: silné čelisti, zuby rovnoměrně uspořádané a ne stěsnané, horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky (nůžkový skus).

Oči: oči by měly být malé, oválné, nikdy kulaté ani vystupující; musí být co nejtmavší barvy s inteligentním a chytrým výrazem.

Uši: uši by měly být malé, ve tvaru písmene V, jemné kůže, nasazené vysoko na lebce. Jsou neseny vztyčené a zcela bez dlouhé srsti.

 

KRK: středně dlouhý, elegantní, lehce klenutá linie šíje ladně přecházející do plecí. Dobře pokrytý dlouhou hedvábnou srstí.

 

TRUP: středně dlouhý a ve správném poměru s výškou psa.

Horní linie: vždy rovná horní linie (v postoji i v pohybu).

Bedra: silná.

Hrudník: střední hloubky a šířky. Žebra dobře klenutá, dosahující dozadu až k silným bedrům.

 

OCAS: pokud je kupírovaný, je vysoko nasazený, nesený vztyčený, ale ne přehnaně vesele. Neměly by ho pokrývat žádné praporce.

Nekupírovaný: první tři obratle jsou neseny vzpřímeně nebo lehce zahnuté, ale ne zatočené nad hřbet. Ocas nesmí kroužkovat. Délka musí harmonicky ladit s celkem. V souladu s popisem musí být kupírovaný i nekupírovaný ocas zcela prost jakýchkoliv praporců.

 

KONČETINY:

 

HRUDNÍ KONČETINY:

Celkový vzhled: hrudní končetiny mají elegantní kosti, jsou rovné a dobře postavené pod tělem, bez známek slabosti v zápěstí.

Plece: jemné a dobře vzad uložené, spolu s dobře zaúhlenou pažní kostí těsně přiléhají k žebrům.

Lokty: nejsou vtočené dovnitř ani vybočené ven.

Přední tlapky: malé, s dobře vyvinutými polštářky, kočičí, s těsně uzavřenými prsty, drápy musí být černé nebo velmi tmavé.

 

 

PÁNEVNÍ KONČETINY:

Stehna: musí být dobře vyvinutá.

Kolena: měla by být správně zaúhlená.

Hlezna: dobře zaúhlená. Při pohledu zezadu jsou hlezna nízko nad zemí a navzájem rovnoběžná.

Zadní tlapky: malé, s dobře vyvinutými polštářky, kočičí, s těsně uzavřenými prsty, drápy musí být černé nebo velmi tmavé.

 

 

 

CHODY / POHYB: pohyb musí být volný a přímočarý, bez známek ochablosti v plecích nebo loktech. Tlapy ani nadprstí nesmí být vybočeny ven ani vtočené dovnitř. Pánevní končetiny musí vykazovat silný posuv, přičemž kolena a hlezna jsou velmi pružná. Při pohledu zezadu nesmí být pohyb příliš úzký ani příliš široký.

 

OSRSTĚNÍ

 

SRST: srst musí být hladce přiléhající a jemná, její textura je hedvábná. Délka srsti nesmí být taková, aby omezovala pohyb psa a nesmí také zcela zakrývat pohled pod psem, musí umožňovat zahlédnout denní světlo při pohledu pod psem. Tlapy hrudních a pánevních končetin nesmí být pokryty dlouhou srstí.

 

BARVA: přijatelné jsou všechny odstíny modré a tříslové; čím sytější a bohatší tyto barvy jsou a čím jasněji jsou definované, tím lépe. Stříbrná a bílá jsou nepřijatelné. Modrá na ocasu musí být velmi tmavá. Stříbřitě modrá chocholka nebo chocholka v jelení barvě je žádoucí. Rozložení modré a tříslové je následující: tříslová kolem základny uší, tlamy a po stranách lící. Modrá od základny mozkovny až po špičku ocasu, stéká dolů po hrudních končetinách téměř až k zápěstí a dolů po stehnech a lýtkách až k hleznům. Tříslová probíhá v linii dolů přes kolena a od zápěstí a hlezen k prstům a kolem řiti. Modrá barva trupu nesmí mít odstíny ani nádech tříslové ani bronzové. Tříslové znaky musí být čisté, nesmí mít uhlové odstíny. Černá barva je povolena u štěňat, ale musí být přebarvena na modrou barvu do věku 18 měsíců věku.

 

VELIKOST:

Kohoutková výška: Psi: 23 až 26 cm

Feny mohou být trochu menší.

Hmotnost: hmotnost musí být ve správném poměru s výškou.

 

VADY: jakákoliv odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a jejímu vlivu na zdraví a pohodu psa.

 

ZÁVAŽNÉ VADY:

  • Horní linie klenutá či pronesená

 

VYŘAZUJÍCÍ VADY:

  • Agresivní nebo příliš bojácní psi

  • Každý pes jasně vykazující tělesné či povahové abnormality by měl být diskvalifikován.

 

Poznámka: psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.

 

 

 

 

AKTUALITY
Zaslat příspěvek

22.09.2020 
Pilotní web
pro zájemce

08.09.2020 
Vstupní listy ke stažení
KV Mladá Boleslav

04.09.2020 
Zpravodaj KCHT

26.08.2020 
Klubová MB
statistika

13.08.2020 
UPOZORNĚNÍ!
Uzávěrky výstav

12.08.2020 
Výsledky výstav

30.07.2020 
Platby v DogOffice
KV Mladá Boleslav

více...

© KCHT 1999 - 2017. Datum poslední aktualizace 24.9.2020, Tvorba webových stránek – AiVision, s.r.o.