Klub chovatelů teriérů

Články & aktuality

Evidenční listy vrhů jsou požadovány od 1. 2. 2021

Evidenční listy vrhů jsou požadovány od 1. 2. 2021

07.02.2021, Vladimíra Tichá

Novela zákona na ochranu zvířat vstoupila v platnost a jsou v ní zakotveny požadavky na chovatele.

1. února vstoupila v platnost novela Zákona na ochranu zvířat proti týrání. Mimo jiné je v ní zakotvena povinnost pro chovatele vést a po dobu 3 let skladovat Evidenční listy vrhů narozených po 1. 2. 2021. Ministerstvo zemědělství vypracovalo závazný formulář, který je k dispozici na jejich webu a který si mohou zájemci stáhnout i z webu našeho klubu. Ve formuláři jsou rubriky pro identifikaci chovatele. Trochu se liší u těch, kdo mají na chov psů živnostenský list a u nás ostatních. Jsou tam i rubriky vztahující se ke štěňatům. Je tam i dotaz na sdružení či organizaci, v rámci které chováte. Tam je možné napsat Klub chovatelů teriérů nebo Českomoravskou kynologickou unii. Evidenční list vrhu je povinný pro organizované chovatele, pro chovatele, kteří mají na chov psů živnostenský list a na chovatele, kteří mají víc než 3 fenky starší jednoho roku. Evidenční list  se nikam neposílá, chovatel si jej zakládá pro případ kontroly. 

Z novely Zákona na ochranu zvířat proti týrání také vyplývá, že nabyvatelé štěněte musí od chovatele obdržet o štěněti informace. Patří do nich výše uvedená identifikace chovatele + údaje o štěněti, např. datum vrhu, matka, číslo čipu, očkování, odčervení atd. Chovatel může nabyvateli štěněte dát kopii Evidenčního listu vrhu, může použít formulář Ministerstva zemědělství Převodní list štěněte (je opět na webu Mze i našeho klubu). Převodní list štěněte nahrazuje i smlouva mezi chovatelem a nabyvatelem, musí tam ale být zákonem požadované informace. Vzor můžete hledat ve formuláři Převodního listu štěněte. 

 

KCHT se bude snažit zajistit vzor smlouvy tak, aby vyhovovala požadavkům zákona. Určitě nikoho evidenční listy nenadchly, opravdu ale není velký problém je vyplnit a nezabere to moc času. Pokud by někdo potřeboval s vyplňováním výše uvedených formulářů  pomoc, jsem k dispozici. 

                                                    Vladimíra Tichá

Zpět na aktuality

Tento web používá soubory cookies,

a to jen ty nezbytné pro správné fungování.

Souhlasím