Klub chovatelů teriérů

Články & aktuality

KBZH v Horním Jelení

KBZH v Horním Jelení

24.09.2021, Ing. Lucie Tylová, Ph.D.

Zpráva garanta

Klubové barvářské zkoušky honičů (KBZH) v Horním Jelení

Dne 12. září 2021 se v Horním Jelení konaly tradiční klubové zkoušky lovecké upotřebitelnosti k dosledu spárkaté (černé) zvěře, tentokrát BZH, ve spolupráci s Klubem chovatelů teriérů. Byli pozváni zkušení rozhodčí, v čele s vrchní rozhodčí Janou Adámkovou; dále posuzovali Ing. Miloslava Šišková a pan Branislav Oravec. Jako čekatel se zúčastnil pan Arnošt Drmola. Je třeba zdůraznit, že všichni tito rozhodčí vodí pravidelně své pejsky na zkouškách.

            Počasí bylo výtečné, trochu pod mrakem, teploty lehce nad 20 stupňů (ideální teplota pro pejsky po vyválení v bahnité louži). Šlapané stopy byly pečlivě připraveny skupinou dobrovolníků z MS Ostřetín a dalšími zkušenými myslivci; stopy byly ovšem dosti náročné následkem nedávné těžby dřeva a polomů.

            K posuzování byla jedna skupina se šesti psy, z toho jeden FXH, dva FXD, dva BRT a jeden IRT. Pět psů obstálo, jeden odstoupil. Práci na stopě zvládli všichni psi i vůdci ve velmi dobré kvalitě: tři byli hodnoceni známkou čtyři. Pozdější vítěz, Kid z Nebeského království (FXH) s vůdcem P. Cibulkou, se prezentoval uvážlivou, jistou a precizní prací na stopě a správným chováním u střelené zvěře. Podobně úspěšná byla na stopě fenka Goody z Romanova chovu (BRT), vedenou Sandrou Miklínovou. Fenka však předvedla jiný styl – bleskurychlou práci na stopě a výtečné chování u střeleného kusu. Je jen škoda, že musela v samotném závěru zkoušek odstoupit.

            Navzdory pesimistickým předpovědím vůdkyně I. Duspivové, její dvě fenky FXD obstály v I. a II. ceně, a zejména výkon Ferry z Elgardu byl rozhodčími vysoko hodnocen (I. cena). Vítězem klubových zkoušek, s udělenými čekatelstvími CACT a CT, se stal Kid z Nebeského království (FXH) s vůdcem P. Cibulkou, pes výborně připravený, s klidným, až profesorským přístupem a vedený klidně a jistě zkušeným vůdcem. Získal hodnocení 4 ve všech disciplínách. Je jen potěšující, že oba foxteriéři hodnocení v I. ceně, se též výborně prezentovali na speciální výstavě den předem, což je příslibem do bodoucnosti chovu obou našich plemen. Dobrou prací se ukázali i partnerští teriéři, kteří skončili ve II. ceně.

            Zkoušky proběhly hladce, v přátelské, kolegiální atmosféře. Protože všichni vůdci a vůdkyně byli zkušenými cvičiteli, bylo možno se spoustu věcí přiučit pro budoucí přípravu foxteriérů. K úspěchu zkoušek v první řadě přispěli představitelé MS Ostřetín, V. Brynda a J. Schejbal; spolek též přispěl velmi hodnotnými cenami (odstřel srnce II.-III. věkové třídy pro vítěze a nádherně zdobený lopatovitý daňčí paroh pro nelépe se umístivšího foxteriéra), ale zejména zapůjčením honitby. Velkou práci při přípravě zkoušek a stop a dohledu nad zkouškami odvedla Jana Adámková, která kromě toho přispěla ke slavnostnímu duchu zkoušek i svým uměním s lesním rohem. Obětavě při přípravě a průběhu zkoušek pomáhali mnozí další, zejména členové MS Ostřetín, ale při časně ranní přípravě stop také Renáta Hanušová.

            Nezbývá, než si přát, aby podobně úspěšně a v podobném duchu probíhaly zkoušky v Horním Jelení i příští rok.

Jan Kirschner, garant akce


 

ZPRÁVA VRCHNÍHO ROZHODČÍHO

Zkoušky byly velmi dobře pořadatelem připraveny. Připravenost psů na obstojné úrovni. Prostest nebyl podán a zkoušky proběhly v duchu mysliveckých tradic.

Čekatel A. Drmola prokázal znalost zkušebního řádu pro barvářské zkoušky honičů a předvedl potenciál stát se kvalitním rozhodčím pro tento typ zkoušek.

 

Výsledky KBZH v Horním Jelení dne 12. září 2021

Jméno psa/feny

 

 

1

2

3

4

5

Body

Cena

Poznámka

Vůdce

Kid z Nebeského království

FXH

pes

4

4

4

4

4

204

I.

vítěz klubových zkoušek, CACT, CT

P. Cibulka

Ferra z Elgardu

FXD

fena

4

4

3

4

4

156

I.

 

I. Duspivová

Connie z Hájecké stráně

BRT

fena

2

4

3

2

4

158

II.

 

J. Chochola

Gerda Amicus Hirtus

IRT

fena

4

4

2

2

4

144

II.

 

K. Klejna

Grace z Elgardu

FXD

fena

3

2

3

2

3

119

II.

 

I. Duspivová

Goody z Romanova chovu

BRT

fena

 

 

4

4

 

120

 

odstoupila

S. Miklínová

1 – vodění, 2 – odložení, 3 – dosled, 4 – chování u střelené zvěře, 5 - poslušnost

 

Zpět na aktuality

Tento web používá soubory cookies,

a to jen ty nezbytné pro správné fungování.

Souhlasím