Klub chovatelů teriérů

Články & aktuality

Jak dál s uchovňováním

Jak dál s uchovňováním

16.04.2021, Vladimíra Tichá

Chovatelé se na členy výboru obracejí s dotazem: Jak to bude dál?"

                Současná „doba covidová“ komplikuje život lidem nespočetnými způsoby. Chov psů asi není tím nejpodstatnějším, jsou daleko důležitější věci jako zdraví, zaměstnání, škola nebo kontakty s rodinou. Přesto řadu z nás trápí, jak to bude se psy a hlavně s jejich zařazováním do chovu, když nejsou výstavy a omezená je i možnost zkoušek. Odpověď na otázku:“Jak dál?“ hledá i výbor KCHT.

                V současné době  toho o budoucích vládních opatřeních moc nevíme. Zatím jsou ve hře čtyři možnosti, které přicházejí v úvahu přesně v pořadí, v jakém je uvádím.

1. Všechna omezení padnou, budou se konat plánované výstavy a zkoušky a není důvod cokoliv měnit.

2. Pokud se uvolní situace alespoň trochu a bude se moci setkávat byť omezený počet lidí, budeme pořádat bonitace. Vystavovatelé budou zváni na určitou hodinu a v praxi to pak bude znamenat, že se na jednom místě vždy potká vystavovatel, zapisovatel a rozhodčí. Psi a fenky rozhodčí prohlédne, napíše krátký posudek, změří kohoutkovou výšku, stanoví typ skusu a spočítá zuby. U psů samců samozřejmě zkontroluje varlátka. Pokud nenajde závažnou z chovu vylučující vadu bonitaci potvrdí v PP a zároveň dá razítko potřebné pro plemennou knihu (reg.chovná fena KCHT, reg.chovný pes KCHT). Chovnost bude platit neomezeně, tedy nebude, pokud se situace uvolní, požadováno doplnění výstavy. někdo si myslí že to, že se mohou setkávat dva lidé pro pořádání bonitací stačí. Bonitace je ale stále hromadná akce a výbor KCHT nechce klub vystavit případným pokutám. 

3. Nebude-li možnost se setkávat, bude pro zařazení do chovu postačovat výstavní ocenění nejhůře velmi dobrá z výstavy pořádané v ČR pod patronací ČMKU + doložení typu skusu + doklad o počtu zubů. Omezen nebude věk, v kterém bylo ocenění získáno. V loňském roce se přece jen nějaké výstavy pořádaly, celá řada psů je absolvovala a na výstavu pořádanou klubem se již nedostali.

4. Poslední varianta, ke které bychom přistupovali opravdu jen v situaci, kdy nebude dlouhodobě povoleno nic, by bylo uchovňování na základě průkazu původu s tím, že daný jedinec musí být zapsán v naší plemenné knize. Doložen musí být typ skusu a počty zubů, přičemž kontrolu chrupu by mohl provést i veterinář.

                U plemen, kde je požadovaná zkouška, se z ní zatím nebude ustupovat. ČMMJ žádá na Ministerstvu zemědělství  aby vzhledem k zákonem požadovanému používání lovecky upotřebitelných psů povolilo zkoušky s nezbytným počtem lidí. Pokud by zkoušky nebylo možné pořádat, bude výbor KCHT hledat řešení. 

                Situace určitě chovu psů včetně našich teriérů neprospívá a ustupovat z chovných podmínek asi není ideální. Na druhou stranu se musíme bát toho, že přijdeme o ročníky 2018,2019 a 2020. Určitě je lepší pustit do chovu něco, oč nestojíme než přijít o řadu kvalitních psů a fen.

                Všechny informace o případných změnách budou na webu klubu (www.kcht.cz). Zatím jen upozorňuji, že Klubová výstava bez zadávání titulu Klubový vítěz, která se měla konat 6.3.2021 v Českých Budějovicích byla přesunuta na 31.7.2021 do Jívové u Olomouce.

                                                                                              Vladimíra Tichá

 

Zpět na aktuality

Další aktuality

Tento web používá soubory cookies,

a to k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Jeho používáním s tím souhlasíte.

Souhlasím