Klub chovatelů teriérů

Články & aktuality

Cystinurie u irských teriérů

Cystinurie u irských teriérů

14.04.2023, Ing. Lucie Tylová, Ph.D.

zápis z přednášky

přednáška MVDr. Jaroslav Kučera, CSc., Jihlava 25.3.2023

 

Poradkyně chovu paní Věra Sršňová přivítala pana doktora a posluchače, kterých se sešlo 24.

 

Stručně vybírám některá fakta, postřehy a názory z přednášky pana doktora Kučery:

Co je to cystinurie?

Při cystinurii má pes nemocné ledviny, které nedokáží zcela zpracovat živočišnou bílkovinu obsaženou ve stravě psa. Při tomto onemocnění je porušeno zpětné vstřebávání 4 aminokyselin ledvinami při tvorbě moči. Pouze jedna z nich - cystein vypadává v moči ve formě písku, krystalků a případně kamenů. Výsledkem je písek nebo kamínky v moči, močových cestách a močovém měchýři. Ne každý pes s touto metabolickou poruchou však tvoří krystalky, nicméně cystein do moči vylučuje. Tvorba krystalů je závislá na 4 faktorech: hustota moči (hustší), pH moči (kyselé), strava příliš bohatá na živočišné bílkoviny a také genetika.

Cystinurie existuje více typů, irský teriér patří, spolu s dalšími asi 70 plemeny, k typu III, kterým trpí zejména samci a po kastraci dochází ke snížení vylučování cystinu do moči.

Kameny se tvoří již mladým dospělým samcům.

 

Jaké jsou výsledky výzkumů na téma cystinurie?

 • Kovaříková zkoumala 32 psů a 26 fen irských teriérů z ČR. 76% psů bylo pozitivních, dokonce i 2 feny byly pozitivní.
 • studie Dr. Gigera z USA s 222 irskými teriéry ukázala 37% pozitivních psů.
 • Leeb z Holandska po 10 letech hledání genetické podstaty cystyurie u irských teriérů tento výzkum zastavil, gen se mu nepodařilo najít

 

Je můj irčan cystinurik?

 • Mějte podezření, pokud se v rodině vašeho psa cystinurie vyskytla (o tom, že dědičnost hraje roli není pochyb, jen to není dědičnost jednoduchá recesivní, většinou je udávána recesivní dědičnost vázaná na samčí pohlaví)
 • Prvním krokem je vyšetření močového sedimentu. Nález krystalů potvrzuje, že je pes nemocný. Negativní výsledek naopak neznamená, že je pes zdravý. Moč je třeba vyšetřovat pravidelně 2 - 3x ročně
 • Dalším krokem je laboratorní diagnostika z moči - COLA test (stanovení cisteinu nebo všech 4 aminokyselin, které při poruše ledvin procházejí do moči, nezjišťuje se přítomnost písku). Testuje se po 12 měsících věku. Pokud je test negativní, není třeba ho opakovat. Doplnění paní Tiché - před odběrem nutno ověřit identitu psa.

 

Jaké jsou možnosti prevence a přístupu k nemocnému psovi?

 • Zvýšený příjem vody (vlhké krmivo),
 • krmivo s nízkým obsahem bílkovin (<25% v sušině, zdrojem bílkovin by neměla být kůže, podkoží a srst, více zeleniny), veterinární diety s nízkým obsahem bílkovin a k prevenci tvorby cystinových kamenů,
 • zvýšit pH moči, aby bylo co nejvíce zásadité,
 • kastrace provedená současně s případným odstraněním kamenů z močového měchýře,
 • zkoušejí se některá léčiva, aby se snížilo vylučování cysteinu, zatím nejsou registrovaná.

 

 

Zkušenosti dr. Kučery

 • pokud jsou psovi odstraněny kamínky pouze chirurgicky, až polovina psů se vrací do roka s kameny zpět
 • přenašečství cystinurie nelze potvrdit, protože nemáme genetický test
 • pro žádného veterináře není problém posílání vzorků na COLA test. Některé laboratoře poskytují kontejner na zasílání zmaženého vzorku.

MVDr. Bendová navrhla, že na speciální výstavě irských teriérů v Kroměříži bude k dispozici pro odběr moči pro zaslání na COLA test. Do katalogu této výstavy napíše stručnou informaci na téma cystynurie.

 

Paní Tichá

 • napíše článek do Zvěrokruhu (časopis Komory veterinárních lékařů) jako osvětu o cystinurii u irských teriérů.
 • doporučuje pro chovné psy udělat COLA test
 • na webu KCHT se nebude uveřejňovat výsledek genetického testu na cystinurii z laboratoří Tilia a MyDog (není specifický pro IT, jiný typ dědičnosti)

 

Závěrem paní Sršňová vyjádřila naději, že komunikace nejen ohledně cystinurie bude otevřená, důvěrná a férová. Chovatelé a majitelé chtějí hledat řešení. Také zástupce sponzora MVDr. Katarína Dezorzová, PhD.  poděkovala přednášejícímu a doufá, že bude dobře nastavena budoucí komunikace.

 

Z přednášky stručně zapsala MVDr. Klára Eichacker

Zpět na aktuality

Tento web používá soubory cookies,

a to jen ty nezbytné pro správné fungování.

Souhlasím